Motorlu taşıt vergisi hakkında herşey

Ülkemizde toplu ulaşım araçları ile istediğimiz yere gidebilmek için birkaç vesayet değiştirmek zorunda olduğumuzdan, araç sahibi olmak genel olarak zorunluktur. Araç sahibi olurken ödemiş olduğumuz bedelin dışında, yıllık araç bakımları, trafik ve kasko sigortası, lastik değişimi gibi bir de arabayı idame (Motorlu Araçlar Vergisi (MTV)) masrafları vardır. Bunun yanında bir de Motorlu Araçlar Vergisi ödeme zorunluluğu bulunmaktadır.

Araç sahipleri niçin MTV ödemek zorundadır?

Ülkemizde Motorlu Taşıtlar Vergisi Kanuna göre, kanunda belirtilen istisnalar dışında kalan bütün araç sahipleri Motorlu Taşıtlar Vergisi ödemek zorundadır. Ödenmemesi halinde cezai işlemin yanında bir de Vergi Daireleri tarafından hakkınızda haciz işlemi başlatılabilir.

Motorlu Taşıtlar Vergisi nasıl hesaplanır?

Motorlu Taşıtlar Vergisi hesaplanırken araçlar farklı farklı kategorilere ayrılmıştır. Taşıtlar öncelikle trafik tescil tarihi 01 Ocak 2018 tarihinden önce olanlar ve sonra olanlar diye iki ana kategoriye ayrılmıştır. Daha sonra motor silindir hacmine göre 9 farklı kategoriye, yaşlarına göre de 5 ayrı kategoriye ayrılmıştır. Ayrıca trafik tescil tarihi 01 Ocak 2018 tarihinden sonra olan araçlar için taşıt değerine göre de 15 ayrı kategoriye ayrılmıştır.MTV Nasıl Belirlenir?Motorlu Taşıtlar Vergisi her yıl Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile belirlenmektedir.

Kararname ekinde yukarıda bahsedilen bütün kategorideki araçlar için belirlenen vergi bedelleri yer almaktadır. Örneğin trafik tescil tarihi 01 Ocak 2018 tarihinden önce olan 1300 cm³ silindir hacmine sahip 5 yaşındaki bir arabanın yıllık vergisi 600,00 TL dir. Trafik tescil tarihi 01 Ocak 2018 tarihinden sonra olan 1300 cm³ silindir hacmine sahip 2 yaşındaki 60.000,00 TL değerindeki bir arabanın ise yıllık vergisi 947,00 TL’dir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir