İkinci El Araba Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İkinci el araba alırken dikkat edilmesi gereken konuları bu yazımızda kısaca özetlemeye çalıştık. Özellikle son dönemler de piyasanın yüksek olduğu ve değerinden fazla arabayı vermek istemediğimiz parayı vermek zorunda kalıyoruz. Peki aldığımız arabayı bu dönem de alırken nelere dikkat etmemiz önemlidir. O adımlar şu şekilde:

Alacağınız Araçta Ekstra Harcama Yapacağınızı Bilerek Başlayın

Paranızı sadece araba için değil bu yanında devir işlemleri, sigorta, vergiler, fiyatınıza dahil hesaplamadan ayrı bir masraf olarak görüp ona göre paranızı ayırmanız size ekstra büyük bir avantaj olacaktır. Bu sayede nereye harcama yapacağınızı bileceksiniz ve paranızı da ona göre ayarlamış olacaksınız.

Doğru Arabayı Seçtiğinize Emin Olmalısınız

Alacağınız arabanın size göre uygunluğu nedir? Bunu düşünerek arabanızı almanız daha doğru olacaktır. Büyük bir araba alıp belki işinize göre alırsınız. Ya da aile arabası olarak küçük bir araba tercih edersiniz. Doğru seçim yapıp arabanızı ona göre almanız daha doğrusu olacaktır.

Arabanızın Piyasasını Araştırın

Büyük bir püf noktada bu adım da model ve yaşına dikkat ederek daha birçok özelliğini taşıyan arabanızda piyasaya göre yüksekse neden olduğunu düşükse neden olduğunu sorarak bu anlamda önleminizi almış olursunuz. Araştırmadan kesinlikle araba almayı düşünmeyin. Araştırarak almak hem sizin hem cebinizin faydasına olur.

Satın Alacağınız Kişiyle İletişime Geçin

Almayı düşündüğünüz ya da bakmaya gideceğiniz arabanın sahibiyle görüşüp arabanın herhangi bir sorunun ve kazalı mı hasarlı mı? Km kaç binde? gibi temel soruları sorup arabanın temel bilgileri almalısınız.

Arabayı Gözünüzle Görün Test Sürüşü Gerçekleştirin

Arabayı almadan önce bir görmeniz sizin yararınıza olacaktır. İnceleyip söylenilen şeyleri doğrulamak adına satıcıdan izin aldığınız taktirde bir test sürüşü gerçekleştirin her şey yolunda olursa almak için en önemli adımı ya vazgeçtiyseniz de burada görmüş olursunuz.

Pazarlık Yapmayı İhmal Etmeyin

Pazarlık sünnettir. Hem kendi bütçenizi buna göre ayarlamış olabilirsiniz. İstediğiniz fiyat için pazarlık yapıp arabayı size daha doğru fiyata getirebilirsiniz. Piyasasına göre olan fiyatına cüzi olsa da yapın ayrıca arabayı hasarlı almayı tercih ederseniz burada ufakta olsa bir pazarlık yapın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir